Jak to jest z tym Smogiem?

 

Jak bumerang, co chwilę wraca do nas temat tak zwanego „smogu”. Jest to zauważalne zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest zdecydowanie największe. Wiele osób uważa to za nieistotny temat zastępczy, który po prostu rozdmuchiwany jest przez media. Inni po prostu machają ręką, nie przejmując się poważną sytuacją. Niestety, nie jest to rozsądne postępowanie, gdyż temat ten jest bardzo poważny.

zbadaj powietrzeMimo, że problem smogu dotyczy w zasadzie większości rozwiniętych państw na świecie, to niestety Polska przoduje w tym niechlubnym zestawieniu. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badania, z których wynika, że aż 33 z 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej to miasta leżące na terenie naszego kraju. Zwłaszcza południe Polski, czyli najbardziej uprzemysłowionej części kraju jest narażona na działanie smogu. I właśnie na tym obszarze w styczniu 2017 doszło do rekordowo wysokiego zanieczyszczenia powietrza. W niektórych miejscach normy zostały przekroczone nawet o ponad 3000%! Jest to stan, kiedy należy podjąć błyskawiczne doraźne działania mające na celu, jak najszybsze opanowanie sytuacji.


Patowa sytuacja w naszym kraju bierze się stąd, że nasza krajowa energetyka oparta jest na węglu, którego spalanie jest bardzo uciążliwe dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie – ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie naszego środowiska. Co więcej – przez wszystkie lata nie przyjęły się u nas bardziej ekologiczne technologie spalania i zaniedbany został temat skutecznych instalacji oczyszczających, co rzutuje na to, że jakość powietrza w naszym kraju jest w tak kiepskim stanie.

Także trudno dziwić się ekologom bijącym na alarm, gdyż sytuacja jest naprawdę poważna i wszyscy powinniśmy zainteresować się tematem i zadbać o to, czym oddychamy my i czym oddychać będą nasze dzieci. Jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, warto więc zatroszczyć się kompleksowo o obie sprawy.


Poprzez spalanie do powietrza którym oddychamy przedostaje się mnóstwo szkodliwych substancji. Między innymi są to: dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek i dwutlenek węgla, ołów i różnego rodzaju pyły. Wszystko to powoduje, że są dni, czy dłuższe okresy w roku, kiedy jakość naszego powietrza jest naprawdę bardzo zła.

Jak radzić sobie z problemem?

 

Wielu ludzi, których temat rusza nieco bardziej zastanawia się, skąd mogą czerpać informacje na temat stanu powietrza w swojej okolicy. W wielu miejscach w Polsce znajdują się stacje, które badają poziom zanieczyszczenia powietrza. Niestety, ale te pomiary są bardzo ogólne i dotyczą najczęściej na tyle sporego obszaru, że nie są do końca miarodajne. A trzeba dodać także, że w niektórych obszarach takich stacji nie ma i stan powietrza oceniany jest na podstawie wyliczeń, które nie zawsze muszą być precyzyjne.

Warto więc pomyśleć i zakupić urządzenie do pomiaru zanieczyszczenia powietrza, które dokładnie zmierzy je w Twoim mieszkaniu, jak i w Twojej najbliższej okolicy, w której mieszkasz.
Mierniki zanieczyszczenia powietrza przede wszystkim monitorują stężenie pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2.5, które występują w powietrzu.  Pyły te to mieszaniny substancji organicznych, jak i nieorganicznych. Może on zawierać substancje toksyczne, czy metale ciężkie, których nie powinno być w powietrzu, którym oddychamy. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy, która nie jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Docierają one do górnych dróg oddechowych oraz płuc. Pył PM2,5 jest bardzie niebezpieczny. Składa się on z bardzo małych cząstek o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które oprócz osadzania się w górnych drogach oddechowych i płucach, mogą dotrzeć do naszego układu krwionośnego.
Wiedza na temat aktualnego stanu powietrza, pozwoli nam podjąć decyzję, czy na przykład tego dnia warto wyjść z dziećmi na spacer i czy jeśli to zrobimy, nie narazimy ich na wdychanie bardzo zanieczyszczonego powietrza.

Na pewno zastanawiająca jest kwestia ceny takiego urządzenia. Dużo zależy, czy chcemy sprzęt kupić w jakimś polskim sklepie i z polskiej dystrybucji, czy postawimy na zakupi w serwisach takich, jak aliexpress, czy amazon. Podstawowe mierniki kosztują od 300 zł wzwyż.
Zaletą tych produktów jest ich niewielki rozmiar, dzięki czemu mogą nam służyć nie tylko w domu. Możemy sprawdzić jakość powietrza w aucie, biurze, markecie, czy placu zabaw.
Bardzo precyzyjne czujniki laserowe na bieżąco monitorują stan powietrza, które nas otacza, przez co cały czas widzimy na ekranie, jaki jest jego stan.
Oczywiście im bardziej skomplikowany model weźmiemy, tym więcej informacji możemy uzyskać. Te najtańsze często pokazują tylko stężenie PM2,5. Te nieco bardziej rozbudowane PM2,5 oraz PM10, czyli te najistotniejsze w kwestii oceny naszego powietrza. Te nieco bardziej specjalistyczne modele pokazują także stężenie dwutlenku węgla itd.

Na pewno sprzęt taki pozwoli nam lepiej zadbać o powietrze, zwłaszcza w swoim domu, czy mieszkaniu. Pokaże nam, czy w naszej okolicy oddychamy świeżym powietrzem, czy może przyda się inwestycja w rośliny doniczkowe, które pozytywnie wpłyną na jakość powietrza w naszych czterech kątach. Czasami może to nie starczyć i będziemy potrzebowali oczyszczacza powietrza.

Najważniejsze to zainteresować się tematem i podjąć działania, bo to, czym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto więc zadbać o jakość powietrza dla siebie i swoich bliskich.