Fakt, że to, czym oddychamy ma na nas niebagatelny wpływ nie będzie dla nikogo żadnym odkryciem. Niestety, często o tym zapominamy i zbytnio nie obchodzi nas jakość powietrza, którym oddychamy. A to ogromna nieodpowiedzialność, gdyż im w gorszym stanie jest otaczające nas powietrze, tym gorzej dla nas i naszego zdrowia.

Czyste powietrze = zdrowie

 

Zwłaszcza teraz, gdy wchodzimy w okres grzewczy, temat smogu i zanieczyszczeń powietrza powraca, jak bumerang. Niestety, ale głosy, które dochodzą do nas chociażby z mediów, nie są dla nas – Polaków zbyt optymistyczne. Polska od lat jest w czołówce rankingów państw europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 33 na 50 miast z największym stężeniem groźnego pyłu PM2.5 leży na terenie naszego kraju! Liczby te mogą przerazić, gdyż skala występowania problemu jest naprawdę niemała.
A musimy przecież pamiętać, że im czystość powietrza jest mniejsza, tym bardziej podupada nasze zdrowie. Wszelkiego rodzaju pyły, związki chemiczne i inne substancje, które produkują nasze piece, atakują nasze układy oddechowe, czy nawet krwionośne, niosąc za sobą często bardzo poważne choroby i schorzenia.

Jaki wpływ na nas ma kiepska jakość powietrza?

 

Jak już było wspomniane, nasze zdrowie może mocno ucierpieć przez zanieczyszczone powietrze. Najbardziej obrywa nasz układ oddechowy. Jest to najłatwiej zauważalny skutek oddychania kiepskiej jakości powietrzem. Częściej dochodzi do długich, ciągnących się zakażeń dróg oddechowych. Zwłaszcza w okresach jesiennym i zimowym dolegliwości te lubią długo nie ustępować. Oprócz tego częściej pojawiają się objawy astmy i przede wszystkim częściej możemy zachorować na bardzo groźną i przewlekłą choroby obturacyjnej płuc. Przez zwiększenia się stężenia pyłów w powietrzu, infekcje nasilają się i nierzadko musi dochodzić nawet do hospitalizacji chorego.
Drugim układem bardzo narażonym na niepożądane działanie jest układ krwionośny. W tej sytuacji narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Im smog może nieść wręcz śmiertelne konsekwencje! Niewydolność serca, choroba wieńcowa, czy nadciśnienie tętnicze mogą przy wysokim stężeniu pyłu być naprawdę bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.
Niestety niska czystość powietrza powoduje także, że bardzo wzrasta ryzyko zawału serca, udaru mózgu, co może prowadzić do zgonów z powodu niewydolności serca, wzrost ryzyka nagłej śmierci. Generalnie prowadzi to do wzrostu ogólnej śmiertelności, zwłaszcza osób zamieszkałych tereny najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu i zanieczyszczonego powietrza.
Statystyki nie kłamią, od kiedy musimy zmagać się z nieczystym powietrzem pacjenci z dolegliwościami układu krążenia zmuszani są do częstszych hospitalizacji.

Należy też wspomnieć, że w ostatnich latach udało wykazać się związek między zanieczyszczeniami powietrza, a rozwojem miażdżycy, czy przyspieszeniu starzenia się układu krwionośnego.
W przypadku tego układu groźny jest zwłaszcza pył PM 2,5.
Pewnie dla niektórych będzie to zaskoczenie, ale jakość powietrza ma także wpływ na nasz układ nerwowy. Problem ten dotyczy nas wszystkich, ale najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze. Badania wykazują, że dzieci kobiet, które podczas ciąży narażone były częściej na wysokie stężenie groźnych pyłów w powietrzu, cechują się obniżoną inteligencją. Często, gdy zrobią się starsze, zauważyć można także większe problemy z koncentracją, czy pamięcią. Również częściej zauważyć można zachowania depresyjne, co przekłada się na ogólne zdrowie psychiczne.

Czystość powietrza jest istotna

 

Jak widać, przez kiepską jakość powietrza nie tylko nasze zdrowie i samopoczucie fizyczne jest zagrożone, ale także to psychiczne. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do szeregu skomplikowanych chorób, przez co powoli możemy zacząć mówić o poważnym, globalnym problemie, a choroby, które powoduje nazwać wręcz cywilizacyjnymi. Warto więc zadbać o środowisko i o jakość powietrza, które nas otacza.