Jak temu zapobiec?

Zagrożenia związane z zanieczyszczonym powietrzem są naprawdę poważne i one mają spory wpływ na nasze życie i zdrowie. Na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie: czy możemy temu zapobiec?
Na szczęście świadomość Polaków w tym temacie stale się zwiększa, co powoduje, że działania, które mają poprawić stan naszego powietrza nie są tylko odgórne, ale bardzo często wychodzą oddolnie od zaangażowanych obywateli. Zwłaszcza ma to miejsce w obszarach najbardziej zagrożonych szkodliwym wpływem zanieczyszczeń. W miarę możliwości, każdy z nas powinien postarać się wybierać te paliwa, czy opał, które mają najmniej szkodliwy wpływ na środowisku. Dobrze jest na bieżąco badać jakość powietrza w okolicy, by w dzień, kiedy stężenie pyłu jest wysokie jednak odpuścić sobie wieczorny spacer. Przede wszystkim powinniśmy zarażać troską o powietrze innych ludzi, by dbanie o nie stało się czymś powszechnym, bo w końcu to, czym oddychamy jest naszym dobrem wspólnym.

CO2 brudzi nasze powietrze?

Rzecz jasna niestety głównymi źródłem zanieczyszczeń powietrza, czy to środowiska w ogóle jest codzienna działalność człowieka. Antropogenicznymi przyczynami skażenia tego, czym na co dzień oddychamy są zanieczyszczenie powietrzachociażby: transport, energetyka, czy przemysł. Są to oczywiście pojęcia bardzo ogólne, ale przecież samochody, którymi się poruszamy, fabryki, czy huty, które tworzą produkty oraz elektrownie, które produkują prąd – cała ta działalność wiąże się z tym, że jej produktami ubocznymi są właśnie zanieczyszczenia powodujące skażenie naszego powietrza. Emitowane są przeróżne substancje od tlenków węgla, przez tlenki siarki, aż po pyły, które szczególnie zagrażają naszemu zdrowiu i samopoczuciu.

Co robić?

Niemożliwym jest, aby zatrzymać całkowicie emisję zanieczyszczeń, ale dzięki nowym odkryciom i ciągle postępującej technice jesteśmy w stanie wdrażać nowe rozwiązania, które mogą znacząco ograniczyć wydzielanie skażonych substancji i poprawić stan naszego środowiska.
Jedną z podstawowych rzeczy jest instalacja filtrów kominowych, które zatrzymują sporą część zanieczyszczeń, przez co nie dostają się one do atmosfery. I sprawa dotyczy zwykłych, standardowych gospodarstw domowych, jak i wielkich fabryk przemysłowych. Jest to dobra inwestycja, jeśli zależy nam na naszym środowisku.
Dróg jest wiele, ale najważniejsza jest nasza świadomość. Każdy z nas powinien poczuć się odpowiedzialny za stan naszej planety, w końcu jest to dom wszystkich ludzi. Myślenie „co ja sam mogę zmienić, skoro sąsiedzi i tak palą w swoich piecach drewnem, węglem, a jako rozpałki używają śmieci?” – jest błędne. Musimy podjąć próbę uświadamiania ludzi dookoła, że takie działania naprawdę szkodzą nam wszystkim i powinniśmy czuwać nad tym w jakim stanie zostawimy planetę naszym dzieciom.