Czym oddychamy?

Powietrze, a przede wszystkim jeden jego składnik, czyli tlen, jest dla nas niezbędny do życia. Jest to nieodzowny składnik, potrzebny do oddychania komórkowego, czyli po prostu produkowania energii, której potrzebujemy każdego dnia, by móc bez żadnych problemów funkcjonować, nie mówiąc już o podejmowaniu większej aktywności fizycznej, czy umysłowej.

W ciągu doby dorosły człowiek wdycha około 10 500 litrów powietrza, ale tylko 1/5 z tego to tlen. Reszta to inne składniki powietrza, w tym niestety bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia, które tak naprawdę w głównej mierze są wytworem naszej działalności.
Do tej pory raczej nie zwykliśmy przykładać większej wagi do tego, czym oddychamy i rzadko także jakość powietrza łączymy z poważnymi niebezpieczeństwami dla naszego zdrowia.

Dlaczego zanieczyszczenia są tak niebezpieczne?

zbadaj powietrze 2Wiele badań wskazuje, że pyły, które zanieczyszczają nasze powietrze mogą zwiększać ryzyko zachorowania na choroby płuc, czy układu krążenia oraz niestety – choroby nowotworowe.
Rzecz jasna przede wszystkim narażony jest nasz układ oddechowy, który – jak sama nazwa wskazuje – odpowiedzialny jest za oddychanie. Jeśli chodzi o pyły to najbardziej niebezpieczne są te drobnocząsteczkowe, tak zwane PM2,5, które przez swój bardzo niewielki rozmiar docierają nie tylko do oskrzelików i pęcherzyków płucnych, ale są też w stanie dostać się do krwiobiegu, co jest dużym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Występowanie takich pyłów ma duży wpływ na ludzi. Zanieczyszczenia te powodują efekty zapalne i powodują postęp alergizacji, czyli powstawania uczuleń. Mocno zagrożone są osoby, które chorują na astmę. Zanieczyszczone powietrza może spowodować zaostrzenie choroby, co wielokrotnie kończy się pobytem w szpitalu. W środowisku, gdzie powietrze jest zanieczyszczone najbardziej ludzie muszą liczyć się z tym, że stany zapalne dróg oddechowych będą wracać.

Ryzyko przewlekłych chorób układu oddechowego

Niestety, ale wielu naukowców i badaczy tematu zanieczyszczeń powietrza wskazuje na to, że długie funkcjonowanie w zanieczyszczonym środowisku i nieodpowiednie dbanie o swój stan zdrowia, może prowadzić do bardzo przewlekłych chorób układu oddechowego i nie tylko.
Przewlekłe, powtarzające się stany zapalne dróg oddechowych mogą być początkiem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jest to bardzo poważne schorzenie, które w dłuższej perspektywie może prowadzić nawet do inwalidztwa, przez które do prawidłowego funkcjonowania potrzebny będzie respirator.
Niedokrwienie również może być wynikiem oddychania brudnym powietrzem, wszystko przez zmiany w krzepliwości krwi spowodowane przez pyły z powietrza.
Jak już było wspomniane – pyły PM2,5 mogą dostać się do układu krwionośnego, co prowadzi do powstawania miażdżycy, której konsekwencje mogą być śmiertelnie poważne. Może to prowadzić do takich chorób jak choroby niedokrwienne serca, czy nadciśnienie tętnicze. W najgorszym wypadku dochodzi do udarów mózgu, czy zawałów serca, które nierzadko kończą się śmiercią.

Jak widać, należy zadbać o powietrze, które nas otacza, bo zaniedbane może okazać się dla nas śmiertelnym niebezpieczeństwem.