Jeżeli inwestycja w miernik zanieczyszczeń powietrza zwróciła się poprzez informację, że w środowisku, w którym na co dzień żyjemy powietrze jest zanieczyszczone, warto pomyśleć o dalszych inwestycjach.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne dla naszego zdrowia jest to, czym oddychamy. Od jakości wdychanego przez nas powietrza naprawdę dużo zależy. Przez zanieczyszczenia w nim zawarte jesteśmy narażeni na szereg bardzo poważnych chorób i przypadłości. I nie chodzi tylko o choroby układu oddechowego. Drobinki pyłu PM 2,5 są w stanie dostać się nawet do naszego krwioobiegu zanieczyszczając nie tylko nasze płuca, ale i nasz układ krwionośny, co może być bardzo poważne w skutkach.

Odsiecz oczyszczaczy powietrza

Jeżeli zdecydowaliśmy zakupić miernik czystości powietrza i pokazuje on nam, że w naszym otoczeniu mamy do czynienia ze sporymi zanieczyszczeniami powietrza, przez co spędzając czas np. we własnym domu tak naprawdę powoli się trujemy, warto pomyśleć o kolejnej inwestycji – w oczyszczacz powietrza. Zwłaszcza w Polsce, gdzie temat smogu jest tak istotny warto pochylić się nad tym trudnym tematem i zastanowić się, czy warto oszczędzać na własnym zdrowiu.

Oczyszczacze powietrza – trudny wybór

Niestety wybór odpowiedniego sprzętu to kwestia niełatwa. Na rynku pojawiła się masa przeróżnych urządzeń. Niektóre tylko filtrują powietrze, niektóre filtrują i oczyszczają, jeszcze inne są odpowiednie dla alergików, a kolejne oprócz oczyszczania mają jeszcze funkcję nawilżania powietrza. Więcej odpowiedzi na pytanie jaki wybrać oczyszczacz powietrza znajdziesz na stronie z recenzjami i testami najlepszych dostępnych urządzeń na rynku.
Ale jak w ogóle sprzęt taki działa?
Mówiąc w sposób bardzo uproszczony: oczyszczacz zbiera zanieczyszczone powietrze z otoczenia, dzięki wbudowanym filtrom sprawia on, że zebrane powietrze poddane jest procesowi filtracji, jonizacji oraz utleniania, przez co wypuszczone z powrotem do otoczenia pozbawione jest większości zanieczyszczeń. Dzięki temu osoby znajdujący się w strefie jego działania mogą się cieszyć z czystego powietrza.
Rzecz jasna opis to ten to ogromne uproszczenie i całość procesów, które zachodzą w urządzeniu to kwestie bardzo skomplikowane. Choć stopień skomplikowania procesu zależy też od rodzaju filtru używanego w oczyszczaczu.

Oczyszczacz rzecz jasna nie tylko zajmie się smogiem, czy zanieczyszczeniami jako-takimi, ale usunie także z powietrza przeróżne bakterie, wirusy, czy co ważne w przypadku cierpiących na alergię – alergeny.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze i o czym należy pamiętać?
Warto przypomnieć, że rodzajów oczyszczaczy z praktycznego punktu widzenia konsumenta jest kilka.

Dla alergika

W takim wypadku najbardziej wskazany będzie wybór tych najnowszych odświeżaczy powietrza. Standardem w nich jest stosowanie wielostopniowej filtracji powietrza. Powoduje to, że w całym procesie usuwane także są z powietrza niemal wszystkie zanieczyszczenia alergizujące, co ma ogromny wpływ na komfort oddychania alergika. Wszystko to zasługa procesu jonizacji i filtrów fotokatalitycznych.

Dla narażonych dla smog

W Polsce w sumie trudno znaleźć większe miasto, które chociaż w stopniu minimalnym nie mierzy się z problemem smogu. Ale zwłaszcza południowe rejony Polski narażone są na ogromne skażenie powietrza. Dla osób z takich miejsc powstały oczyszczacze, które potrafią usuwać większość zanieczyszczeń spowodowanych przez smog.
W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają filtry HEPA wysokiej klasy oraz filtr z węglem aktywnym. Są one optymalnym rozwiązaniem dla osób zmagających się ze wzmożonym smogiem.

Oczyszczacze nawilżające lub jonizujące

Na rynku znajdują się również i takie urządzenia. Osoby narzekający, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym na zbyt suche powietrze powinny pomyśleć o oczyszczaczu z opcją nawilżania powietrza. Dzięki filtrom elektrostatycznym wytwarzana jest mgiełka pary wodnej, która w połączeniu z oczyszczaniem powoduje, że środowisku jest mniej narażone na powstawanie drobnoustrojów, czy bakterii.
Urządzenia jonizujące są przede wszystkim wskazane do biur lub pomieszczeń, gdzie znajduje się wiele urządzeń elektrycznych. Sprzęty te wytwarzają jony dodatnie, których zbyt wysokie stężenie może być szkodliwe dla człowieka. Jonizator ma za zadanie wytwarzać jony ujemne, które neutralizują działanie jonów dodatnich.
O czym należy pamiętać przed zakupem?
Niestety, na początku trzeba podkreślić, że kupujemy oczyszczacz raczej do pokoju, a nie całego domu. Nie ma urządzenia, które byłoby w stanie poradzić sobie z całym, dużym lokum. O ile jest szansa, że jeden oczyszczacz starczy na kawalerkę, czy niewielkie mieszkanie dwupokojowe, to w przypadku większych mieszkań i domów nie może być o tym mowy.
Oczyszczacz to urządzenie, które niestety potrafi hałasować, więc warto sprawdzić to przed zakupem sprzętu do sypialni.
Oczywiście warto sprawdzić wydajność takie sprzętu oraz ile mocy pobiera, by określić, czy się to kalkuluje.
I najważniejsze: cena, żywotność filtrów oraz dostęp i cena części zamiennych. Tak, jest to szalenie przy wyborze tego sprzętu. Bo co z tego skoro zaoszczędzimy na samym oczyszczaczu np. 1000 złotych, skoro okaże się, że po dwóch latach trzeba będzie wymienić filtr, który kosztuje np. 700 złotych? Albo okaże się, że oczyszczacz się uszkodził, ale producent nie sprzedaje żadnych części zamiennych przez co nasz sprzęt staje się bezużyteczny?
Często okazuje się, że warto zapłacić więcej za samo urządzenie, by potem bardzo zaoszczędzić na jego eksploatacji.