Tutaj znajdziesz zestawienie najlepszych oczyszczaczy powietrza (przeciw smogowe, filtrują pyły PM2.5 i PM10)

Te urządzenia filtrują powietrze w domu lub biurze z groźnego pyłu PM i innych trującyh związków.

Xiaomi Air Purifier 2  

Piękny, wydajny i co ważne, cichy oczyszczacz powietrza. Spokojnie można sobie go włączyć na noc i przy nim spać. Bardzo popularny ostatnio w Polsce. Dodatkowa opcja połączenia z aplikacją na smartfona. Gorąco polecamy.

569 zł

Daikin MC70L 

Droższy ale bardzo dobry oczyszczacz powietrza. Ma dobry filtr (6 etapów filtracji) i nadaje się do większych pomieszczeń, tj. 46 m2. Ma też jonizator. Częsty wybór klientów w Polsce.

1555 zł

Webber AP 8400 

Tani i popularny oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Posiada filtr HEPA, dobry dla alergików i astmatyków. 3 różne prędkości wentylatora i lampa UV-C.

459 zł

PHILIPS COMBI AC4080/10 

Ocyszcza i nawilża powietrza. Znany model ze stajni Philipsa, dobre urządzenie. Standardowo filtr HEPA, usuwa dym papierosowy z pomieszczenia, filtruje drobne cząsteczki.

1369 zł

Sharp KC-D50EUW 

Również popularny i dobry oczyszczacz powietrza. Automatyczny, czyli włączamy go i on sam dopasowuje swoją pracę do otoczenia. Wykrywa smog i włącza odpowiedni program w celu oczyszczenia pomieszczenia.

2197 zł

Smog i zanieczyszczenie powietrza (pył PM)

Smog w Polsce jest niestety bardzo powszechny w porównaniu z innymi krajami Europy zachodniej i wpływa negatywnie na jakość powietrza oraz zdrowie mieszkańców.

Smog zawiera wiele szkodliwych i toksycznych substancji takich jak pył zawieszony PM2,5, PM10, dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen i ozon.

Według prezesa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, najgorszy i najgroźniejszy dla naszego organizmu jest pył zawieszony PM10 i PM2,5, który zawiera różne toksyczne substancje, metale ciężkie, dioksyny i furany.

Stąd tak istotne dla nas i dla naszych dzieci jest dobra jakość powietrza oraz to, że ciągle monitorować stan powietrza (czystość powietrza).

Zanieczyszczenie powietrza

Stężenia pyłów PM2,5 i PM10 w miastach takich jak Kraków, Katowice, Warszawa, Poznań, Tarnów jest bardzo wysokie i przekracza wielokrotnie normy i stężenie ponad 80 mikrogramów na metr szcześcienny (µg/m³).

Nasza firma wypożycza miernik w celu pomiaru pyłu PM2,5 w różnych miastach Polski i na bieżąco bada stan powietrza (smog). Gdy normy stężenia pyłów są przekraczane informujemy naszych klientów oraz osoby zainteresowane.

Stan jakości powietrze w Polsce badają również Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ), które robią pomiar powietrza (m.in. pył PM2,5, PM10, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu itp) w stacjach pomiatowych.

Warto pomyśleć o kupnie dobrego oczyszczacza powietrza do mieszkania i zainstalować aplikację do monitorowania poziomu stężenia pyłów.

Dopuszczalne normy pyłu PM 2.5 w Polsce

W każdym państwie są ustalane tzw. indeksy jakości powietrza oraz dopuszczalne normy danego pyłu i toksyn w powietrzu związane ze smogiem. Polski indeks jakości powietrza wyliczany jest z odpowiedniego algorytmu na podstawie wyników pomiarów z ostatnich godzin ze stanowisk automatycznych i pozwala na sklasyfikowanie stanu jakości powierza w 6-stopniowej skali.

Po prawej stronie można zobaczyć indywidualny indeks jakości powietrza dla pyłu PM2.5 i jego stężenia. Należy pomiętać, że każda dawka pyłu PM jest szkodliwa dla zdrowia i powinniśmy jej unikać. w Poznaniu stężenie pyłu PM 2,5 często przekracza 100 (µg/m³) co powoduje duże zagrożenie dla zdrowia ludzi a zwłaszcza dzieci z alergią i chorobami układu oddechowego.