Jakie konkretne działania wdrożyliśmy i jakich jeszcze powinniśmy użyć, by pozbyć się zanieczyszczeń powietrza z naszego środowiska?
Dotyczą one głównie wielkich zakładów, fabryk, hut, czy elektrowni, które w największym stopniu zatruwają nasze środowisko produktami ubocznymi swoich działań.

Spójrzmy więc jak może być realizowania misja ochrony powietrza:

– Stosowanie jak najwydajniejszych filtrów do kominów: filtry mają oczywiście za zadanie zatrzymywanie zanieczyszczeń, które znajdują się w dymie. Im nowsza technologia, tym mniej „brudu” przedostaje się do atmosfery. Stosownym więc byłoby jak najczęstsze wymienianie ich, by były jak najbardziej efektywne.
– Wprowadzanie nowoczesnych technologii przemysłowych lub modyfikacja już istniejących: nowe technologie pozwalają zredukować emisje niebezpiecznych gazów i pyłów do powietrza, którym oddychamy. Umożliwiają one także stosowanie w przemyśle substancji bezpieczniejszych dla środowiska oraz są bardziej energooszczędne.
– Wdrażanie nowych, ekologicznych środków transportu: stawianie na auta hybrydowe lub napędzane elektrycznie. Do tego modyfikacja samochodów spalinowych – lepsze katalizatory, paliwo bezołowiowe. W miastach inwestycja w transport elektryczny. Ponadto propagowanie wśród mieszkańców transportu rowerowego.
– Stawianie na odnawialne źródła energii: elektrownie wodne, słoneczne i wiatrowe.

zanieczyszczenie powietrza

A czy są jakieś działania, które wdrożyć może zwykły mieszkaniec? Oczywiście, że tak. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę to walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Takimi działaniami są chociażby:
– rezygnacja ze spalania śmieci w swoim piecu. Gdyby wszyscy zaprzestali tej praktyki, miałoby to zbawienny wpływ na nasze powietrze.
– oszczędzanie energii elektrycznej: zakup żarówek energooszczędnych, nie pozostawianie sprzętów w stanie stand-by, wyciąganie wtyczek z prądu, gdy nie używamy jakiegoś sprzętu. Wbrew pozorom pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości energii.
– korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast jazdy własnym samochodem, tudzież korzystanie z roweru.
– kontrolowanie emisji spalin swojego samochodu.
– wykorzystywanie bardziej ekologicznych paliw grzewczych.

Jak widać sposobów jest wiele, ale najważniejszym jest być świadomym i tą świadomością dzielić się z innymi. Zwracać uwagę znajomym, bliskim, czy rodzinie na rzeczy związanie z zapobieganiem zanieczyszczeniom powietrza. Ziemia będzie nam za to wdzięczna.